Najważniejszym z globalnych problemów w większości miast w Polsce jest transport. Nasze miasta nie są dostosowane do tak ogromnego natężenia ruchu, jaki powstał poprzez zwiększenie się ilości pojazdów na krajowych ulicach. Dlatego główną z najważniejszych inwestycji które powinno podjąć prawie każde województwo jest inwestycja w rozwój dróg i komunikację. Nawierzchnie drogowe i komunikacja miejska to priorytet, jaki da przestrzeń na to by polepszyć zadowolenie krakowian a także poprawi całokształt infrastruktury Krakowa.

Spośród pozostałych gmin, nowe projekty drogowe jakie realizuje Kraków silnie się wyróżniają. Krakowianie w referendum opowiedzieli się za budową metra, jednak przed tym jak ono powstanie, w rozwój komunikacji miejskiej i nawierzchnie drogowe trzeba zainwestować sporo środków . Z ważniejszych decyzji finansowych trzeba wymienić:
w pełni napędzaną elektrycznie siatkę autobusową – jedyną w Polsce,
innowacyjne torowisko na Ruczaju,
całkowicie rozwinięty dworzec PKP wraz z centrum handlowym.
Poza tym, w perspektywie rozwoju miasto przewiduje inwestycje w przynajmniej kilkanaście nowych dróg dojazdowych pomiędzy już wybudowanymi drogami i naprawy już powstałych połączeń tramwajowych oraz dróg dojazdowych.
Mieszkańcy remontów nie znoszą – problemy w poruszaniu się i dotarciu do biur przeszkadzają na co dzień. Trzeba jednak mieć jasność tego, że bez inwestycji jakość dróg nie może się poprawić i by było lepiej, wymagać trzeba cierpliwości.Jacek Majchrowski opinie
Przekazywanie środków w komunikacje to nie tylko nowe linie komunikacji, jak również doskonalszej jakości nawierzchnia dróg, która będzie bardziej trwała i odporna. ( kolejnym z przykładów jest ścieralna powierzchnia drogi na skrzyżowaniu Zakopiańska – Brożka oraz na zewnętrznej drodze Wadowickiej). Oczywiście, miasto wymaga jeszcze wielu zmian i nowych pomysłów, aby poruszało się po mieście dobrze. Zarówno samochodem, ale też tramwajami. Mimo to da się zauważyć wyraźnie, że całość jest na najlepszej trasie do tego, by Krakusom żyło się tu zdecydowanie miło i z zadowoleniem.